18 czerwca 2018

Nie taka stolica straszna, jak ją malują

Nie taka stolica straszna, jak ją malują

Warszawa – stolica Polski, która może budzić skrajne uczucia. Z jednej strony miasto kojarzące się z nowoczesnością, ogromem atrakcji i wydarzeń kulturalnych, perspektywą rozwoju swoich pasji oraz celów zawodowych, z drugiej – życiem w biegu oraz brakiem czasu. Jak jest naprawdę? Co wyróżnia Warszawę na tle innych Polskich miast?

Podstawowe informacje 

Warszawa jest największym pod względem ludności jak i powierzchni miastem w Polsce, położonym nad Wisłą w środkowo-wschodniej części kraju, w województwie mazowieckim. Miasto stołeczne Warszawa od 2002 roku jest gminą posiadającą status miasta na prawach powiatu. Jest podzielona na 18 dzielnic. Są to: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola oraz Żoliborz. Warszawę zamieszkują prawie 2 miliony ludzi, z czego najbardziej zaludnionymi dzielnicami są: Mokotów (ponad 200 tysięcy), Pragę-Południe (ponad 170 tysięcy), Ursynów i Wola (ok. 150 tysięcy).

Kilka słów o historii

Liczne dane historyczne dowodzą, że początek Warszawy wiążę się z powstaniem między XII a XIII wiekiem dworu książąt mazowieckich Jazdów (dzisiejszy Ujazdów). Razem z mijającym czasem, miasto przechodziło zarówno lata świetności, jak i czasy kryzysów, co w efekcie je wzmacniało i wzbudzało wolę mieszkańców do walki i dbania o swoją ojczyznę.

Co warto zobaczyć?

Stolica Polski ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc – znaczna część z nich jest bardzo dobrze znana i uważana za obowiązkowe punkty wycieczek.

Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-ogrodowy, posiadający zachwycającą architekturę (szczególnie tzw. Pałac na Wyspie, otoczony stawem), dużą ilość ciekawych rzeźb oraz aż 4 ogrody: Królewski, Romantyczny, Chiński i Modernistyczny. Dodatkowo, w okresie letnim w Łazienkach Królewskim odbywają się koncerty chopinowskie, na które zdecydowanie warto się wybrać.

Stare Miasto jest kolejnym obowiązkowym punktem do odwiedzenia, z licznymi zabytkowymi budynkami o ciekawych historiach. Jednym z takich obiektów jest Zamek Królewski położony przy Zamku pod Blachą oraz obok charakterystycznej Kolumny Zygmunta III.

Pałac Kultury i Nauki, czyli najwyższy budynek w Polsce, wybudowany w latach 1952-1955, zainspirowany architekturą tzw. Siedmiu Sióstr (czyli siedmioma moskiewskimi wieżowcami łączącymi rosyjski styl architektoniczny z formą towarzyszącą drapaczom chmur).

Które dzielnice warto odwiedzić?

Praga-Południe

Jedną z najciekawszych i najbardziej przyjaznych dzielnic jest Praga-Południe. Jest zlokalizowana w pobliżu centrum miasta, ponadto posiada bardzo dobrą komunikację – ten fakt najbardziej doceniają mieszkańcy dzielnicy.  Jest to przestrzeń z licznymi terenami zieleni – znajdziemy tam Park Skaryszewski, który posiada niesamowity, tajemniczy klimat, z możliwością spędzenia czasu nad wodą – park jest położony nad Jeziorem Kamionkowskim.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia, szczególnie w gorące letnie dni jest Park nad Balatonem, a gdy zgłodniejemy dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie popularnej ulicy Francuskiej z licznymi restauracjami, kawiarenkami i ogródkami.

Wilanów

Prawdziwą perełką Wilanowa jest pałac króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, projektu Augustyna Wincentego Locciego. Pałac, oprócz swoich walorów wizualnych, jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw i koncertów. Ciekawym obiektem jest znajdujące się nieopodal Muzeum Plakatu, które z pewnością zaciekawi fanów sztuki.

Lista miejsc wartych zobaczenia jest znacznie dłuższa. Warszawa jest miastem wielokulturowym, z długą historią wartą poznania i wieloma miejscami godnymi polecenia.