19 lipca 2018

10 najciekawszych obiektów we Wrocławiu

10 najciekawszych obiektów we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast Polski, a nawet Europy. Jest to nie tylko  prężnie rozwijająca się aglomeracja, która w ostatnich latach przyciąga wielu inwestorów i międzynarodowych przedsiębiorców, lecz także idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.  Kusi nas wieloma zabytkami i atrakcjami.

Rynek

             Wrocławski Rynek należy do największych placów targowych w Polsce (większym mogą się pochwalić Kraków oraz Olecko). Na rynku znajdziemy piękne, odrestaurowane kamienice oraz zabytki. Ozdobą rynku możemy nazwać stary Ratusz pochodzący z schyłku XIII wieku, na którego wieży ulokowany jest najstarszy w Polsce dzwon zegarowy, który powstał w 1368 roku. W podziemiach Ratusza znajduję się Piwnica Świdnicka której początki działalności datuję się na 1387 rok. Jest to najstarsza piwiarnia wrocławska działająca po dziś dzień.

Ostrów Tumski

            To szczególne miejsce dla Wrocławia ponieważ Ostrów Tumski to pierwsze historyczne centrum miasta. Początki istnienia osady datuje się na X wiek. Z czasem Ostrów był coraz bardziej rozbudowywany, a w XIII wieku powstał zamek, którego pozostałości nadal możemy oglądać. Kościół św. Marcina pełnił kiedyś rolę wewnątrz zamkowej kaplicy. Obecnie Ostrów to idealne miejsce na wieczorne spacery. Uroku przechadzkom dodają klimatyczne latarnie gazowe.

Wrocławskie krasnale

We Wrocławiu znajduje się 350 krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Jak to się stało, że miasto ogarnęła gorączka krasnoludków? W latach 80 odbyła się Pomarańczowa Alternatywa. Dlaczego pomarańczowa? Komunizm nierozłącznie kojarzy się z kolorem czerwonym, dlatego alternatywa miała być pomarańczowa. Pierwotnie krasnale malowane były na budynkach i miały symbolizować opór przeciwko wszechobecnej cenzurze, łamaniu praw człowieka, zakłamaniu polityków. Powstawały na plamach w miejscach, gdzie władza zamalowywała antykomunistyczne napisy. Krasnale budziły ogromne emocje i zainteresowanie mieszkańców. Na początku 21 wieku wkradły się na ulice w formie figurek, a w 2005 roku zaczęło się pojawiać ich coraz więcej. Obecnie krasnoludków ciągle przybywa, a podążanie ich śladami wpisało się już na stałe w atrakcje turystyczne.

Wrocławski ZOO z Afrykarium

            Wrocławskie ZOO to najstarszy ogród zoologiczny znajdujący się w Polsce. Powstało w 1865 roku, a jego powierzchnia wynosi aż 33 hektary. Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku we wrocławskim ZOO powstało Afrykarium – to jedyne na świecie oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu. Jego nazwa pochodzi od dwóch słów Afryka i Akwarium.

Hydropolis

            Hydropolis to Centrum Nauki i Wiedzy o wodzie. Powstało w budynku z 1893 roku wzniesionego jako podziemny zbiornik na wodę dla wrocławskich wodociągów. Hydropolis odkrywa przed nami wszystkie procesy w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które  kształtują klimat na Ziemi. Czy wiesz, że na dnach mórz i oceanów spoczywa około 2 milionów wraków statków, a każdego dnia wraz z wydychanym powietrzem ludzki organizm pozbywa się 500ml wody? Tego oraz innych intrygujących rzeczy dowiesz się odwiedzając to unikatowe miejsce.

Hala Stulecia

            To hala widowiskowo-sportowa wzniesiona w latach 1911-1913. Po drugiej wojnie światowej budowlę nazwano Halą Ludową, a do pierwotnej nazwy powrócono dopiero po roku 2000. Hala Stulecia jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wydarzeń sportowych, kulturalnych, wystaw, konferencji zarówno z Polski jak i zagranicy. Hala w 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO co podkreśliło rangę tego obiektu na arenie międzynarodowej. Stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta na całym świecie.

Ulica św. Antoniego

            Po pierwszej lokacji miasta ulica ta została wpisana w staromiejską zabudowę Wrocławia. Pierwotnie jej nazwa związana była z rzemiosłem tkackim – Hundegasse (Hund lub Hundhaken oznacza nicielnice na krosnach tkackich). Została zmieniona w 1718 roku, gdy został zbudowany kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. Kościół nadał prestiż ulicy ponieważ być pierwszą tak okazałą budowlą sakralną w tej części miasta. Obecnie jest częścią Dzielnicy Czterech Wyznań. Jej historia wiąże się też z ponownym osiedleniem Żydów w mieście po ich wypędzeniu w połowie XV wieku. To właśnie w tej okolicy stacjonowało większość instytucji publicznych gminy żydowskiej.

Dzielnica Czterech Wyznań

            Nieformalna Dzielnica Czterech Wyznań lub Czterech Świątyń znajduję się w centrum Wrocławia w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku. Dlaczego czterech wyznań? Jej granice wyznaczają ulice przy których stoją cztery budynki sakralne: kościół katolicki, kościół ewangelicki, katedra prawosławna oraz synagoga. Dzielnica symbolizuje różnorodność i tolerancję Wrocławia, gdzie zarówno kiedyś jak i dziś zamieszkują ludzie wielu wyznań, kultur i tradycji. W dzielnicy znajdziemy ogromny wybór restauracji, kawiarni, pubów czy klubów, dlatego nikogo nie dziwi, że jest to jedno z  najbardziej popularnych miejsc spotkań zarówno turystów jak i wrocławian.

Panorama Racławicka

            To niesamowite malowidło, którego długość sięga 114 metrów, a wysokość aż 15 metrów. Obraz przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami. Pomysłodawcą dzieła był malarz Jan Styka, który do prac nad obrazem zaangażował wybitnych artystów takich jak: Włodzimierz Tetmajer, Wojciech Kossak, Tadeusz Popiela czy Zygmunt Rozwadowski. Pierwotnie dzieło spoczywało w rotundzie zbudowanej w Parku Stryjskim we Lwowie. Dopiero po II wojnie światowej Panorama trafiła do Wrocławia lecz przez wiele lat ze względów politycznych nie była nigdzie wystawiona. W latach 90 rozpoczęto budowę rotundy, w której od 1985 roku po dziś dzień prezentowana jest Panorama Racławicka.

Ogród Japoński

Ogród znajduje się w Parku Sczytnickim na wrocławskim Śródmieściu. Zobaczymy tam kilkaset gatunków oryginalnych roślin, drzew, kwiatów oraz krzewów pochodzących z Azji. Ponadto ogród wraz bramą i pawilonem herbacianym stylizowany jest kulturą orientu. Jedną z atrakcji jest ogromny staw z charakterystycznymi dużymi karpiami oraz innymi gatunkami ryb. Często organizowane są tam imprezy plenerowe, koncerty oraz pokazy parzenia herbaty. Zdecydowanie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i odpoczynku.

Wrocław to idealny kierunek na urlop. Każdy znajdzie tu coś dla siebie zahaczając o piękną historię miasta, nowoczesne obiekty, relaksujący spacer. Jest to miejsce dla ludzi w każdym wieku o różnorodnych zainteresowaniach.