22 grudnia 2017

Świąteczna Warszawa – gdzie spotkamy najpiękniejsze iluminacje?

Świąteczna Warszawa – gdzie spotkamy najpiękniejsze iluminacje?

Warszawskie dekoracje świąteczne uchodzą za najbardziej okazałe i największe w Polce.  Co roku przyciągają rzesze mieszkańców, a także turystów z całego kraju i jego okolic. Składa się na nie prawie 1300 elementów dekoracyjnych: girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno-stojących, a także około 4,5 miliona diod, których długość w postaci pojedynczego łańcucha wynosiłaby blisko 680 kilometrów. W tym roku światełka zalśniły w sobotę 9 grudnia i będzie można je podziwiać aż do początku lutego 2018 roku.

Zwiedzanie rozpoczyna się na Placu Zamkowym, gdzie rozbłysła największa w Polsce choinka o wysokości 27 metrów. Dalej dajemy się ponieść magii świąt przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat (gdzie znajdują się najbardziej bajkowe i urokliwe iluminacje), następnie wkraczamy na Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie – tak aż do Belwederu i ulicy Agrykoli. Idąc od Zamku Królewskiego, można napotkać świetlne rzeźby stojące, które tworzą 13 stacji – od Śnieżnego Planetarium na Krakowskim Przedmieściu, po Bramę Życzeń na Placu Grzybowskim, aż do Królewskiego Pawia w Alejach Ujazdowskich.

Nie mogło również zabraknąć szlaku świątecznych zdjęć, który stanowi doskonałą okazję do wykonania ciekawych i nietuzinkowych fotografii dla całej rodziny. Dodatkowo dekoracje pojawią się  na ulicach: Francuskiej, Ząbkowskiej i Targowej. Świątecznego blasku nabierze również ulica Świętokrzyska czy Aleje Solidarności. Kolejną atrakcją jest Multimedialny Park Fontann na Podzamczu. W fontannach zatańczy woda w rytm muzyki filmowej i świątecznej. Pokazy o długości 15 minut będą odbywały się w każdy piątek, sobotę i niedzielę o godzinie 16, 17 i 18, aż do 28 stycznia 2018.

Na terenie Warszawy stanęło też 10 świetlnych ram ozdobnych z warszawskimi syrenkami w bajkowej oprawie. Pojawiły się m.in. na placu Szembeka, przy rondzie de Gaulle’a, na Marszałkowskiej czy Ząbkowskiej.

Dla korzystających z komunikacji miejskiej również przygotowano wyjątkową i pierwszą taką atrakcję – świąteczny skład metra. Pociąg przystrojony jest światełkami i zimowymi motywami. Będzie kursował według regularnego rozkładu jazdy do 6 stycznia 2018.

W tym roku warto udać się do pałacu w Wilanowie, aby zobaczyć zupełnie nową oprawę Królewskiego Ogrodu Światła: Zimowy Ogród Króla oraz Magiczny Ogród Króla. Z tej okazji tysiące kolorowych diod ułożonych zostało w fantazyjne kształty, aby wyeksponować historię pałacu oraz jego architekturę. Każdy detal odnosi się do źródeł ikonograficznych i symboliki budynku. Bajkowy ogród można odwiedzać codziennie w godzinach 16-21 do 25 lutego 2018. Dodatkowo w weekendy warto zerknąć na mappingi wyświetlane na fasadzie rezydencji.

Warszawa i tym razem nie zawiedzie miłośników gwiazdkowych atrakcji. Nie pozostaje nic innego, jak zarzucić na siebie ciepłe ciuchy i dać ponieść się magii świąt.