25 kwietnia 2018

Poznaj Poznań!

Poznaj Poznań!

Poznań – miasto położone w zachodniej części Polski, nad rzeką Wartą. Jest historyczną stolicą Wielkopolski, miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, a od 1999 siedzibą władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. To piąte pod względem zaludnienia miasto w Polsce (541,6 tysięcy mieszkańców) i ósme z punktu widzenia zajmowanej powierzchni (262 km2).

Poznań jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem, biorąc pod uwagę zasięg ogólnopolski jak i międzynarodowy. W pobliżu centrum przebiegają kluczowe szlaki drogowe oraz kolejowe. Poza tym posiada dobrze rozwiniętą i wyposażoną w nowoczesny tabor komunikację miejską. Miasto może pochwalić się międzynarodowym portem lotniczym Poznań-Ławica, z którego można dolecieć do wielu ciekawych miejsc na Ziemi. Funkcjonują tu również Międzynarodowe Targi Poznańskie – najstarsze a zarazem największe centrum wystawiennicze w Polsce.

Od 1956 do 1990 roku Poznań podzielony był na 5 dużych dzielnic, tj.: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto oraz Wilda. Mimo nieaktualności tego podziału nadal jest on stosowany zarówno przez mieszkańców jak i niektóre urzędy. Albowiem od 2011 roku Poznań podzielony jest na 42 jednostki pomocnicze, czyli osiedla.

Według badań ruchu turystycznego Poznań znajduje się na 4 miejscu pod względem częstotliwości odwiedzin przez turystów w Polsce. Podróżnicy mogą nacieszyć oko takimi miejscami jak:

Park Cytadela, czyli pozostałości dawnego Fortu Winiary. To przepiękny, duży park, pełen pamiątek z przeszłości, zabytków, a przede wszystkim kilometry ścieżek do spacerowania, przejażdżek rowerowych czy też biegania. Można tutaj zwiedzić Muzeum Uzbrojenia, pozostałości umocnień lub dawne cmentarze i pomniki.

Stary Rynek – serce miasta, pełne kolorowych, zabytkowych kamieniczek i przeróżnych restauracji. Dużą atrakcją jest piękny ratusz, z którego każdego dnia o 12:00 można usłyszeć hejnał oraz zobaczyć stukające się głowami koziołki.

Malta – czyli jezioro w centrum miasta! Jest to idealne miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek jak i dla tych co lubią posiedzieć na brzegu i podziwiać krajobrazy. Generalnie jest to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.  Są tu takie atrakcje jak tor saneczkowy, park linowy, mini golf, Wake Park, czy tez kino letnie i mini plaża.

ZOO – jedna z atrakcji dla nieco mniejszych turystów. W Poznaniu znajdują się dwa ogrody zoologiczne : Stare i Nowe Zoo. To pierwsze mieści się na Jeżycach, a jego historia sięga XIX wieku. Możemy podziwiać tam egzotyczne ptaki w zabytkowej wolierze, małpy, warany, kucyki czy mniejsze zwierzęta hodowlane. Symbolem tego ogrodu są również rzeźby wilka, konia i lwa . Do Nowego Zoo natomiast można dojechać kolejką turystyczną tzw. Maltanką, mijając stacje: Balbinka, Ptyś i Zwierzyniec. Ogród jest drugim co do wielkości w Polsce, zajmuje powierzchnię ponad 120 ha! Możemy podziwiać żyrafy, dzikie koty, egzotyczne ptaki, niedźwiedzie, małpy, tapiry, a także złożyć wizytę w słoniarni, motylarni, czy pawilonie zwięrząt nocnych.

 

Lista miejsc wartych obejrzenia jest znacznie dłuższa. Na wyjątkowość Poznania składają się nie tylko atrakcje, zabytki, nowe inwestycje czy nowoczesne rozwiązania. Poznań ma swój wyjątkowy urok i klimat, który tworzy indywidualność każdej dzielnicy, nowoczesność połączona z tradycją i historią, poznańska wiara i jej gwara, a także unikatowe miejsca, jakich nie uświadczymy w żadnej części Polski.