20 lutego 2018

Łódź – praktyczne informacje

Łódź – praktyczne informacje

Czy w centrum Łodzi można parkować? Gdzie najlepiej zorganizować biznesowy obiad? Jakie zabytki koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Łodzi? Zapraszamy po garść praktycznych informacji.

Strefa Płatnego Parkowania

Strefa Płatnego Parkowania w Łodzi działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00.

Obecnie obowiązujące opłaty za parkowanie w centrum Łodzi prezentuje poniższa tabela:

Strefa A B
za pierwsze ½ godziny 1 zł 1,5
za pierwszą godzinę 2.50 zł 3.00 zł
za drugą godzinę 3.00 zł 3.50 zł
za trzecią godzinę 3.50 zł 4.00 zł
za czwartą i kolejną godzinę 2.50 zł 3.00 zł

Źródło: http://lodz.spp24.pl/wysokosc-oplat-za-parkowanie/

Szczegółowa mapa wraz z listą ulic objętych Strefą Płatnego Parkowania dostępna pod adresem: http://lodz.spp24.pl/mapa-strefy/.

Gdzie w centrum Łodzi można zaparkować za darmo?

 • Plac Barlickiego i ulica Mała

Wyłączenie Placu Barlickiego ze strefy płatnego parkowania wywalczyli sobie kupcy. Dzięki temu przy pl. Barlickiego zaparkujecie za darmo.

 • Urząd Marszałkowski przy al. Piłsudskiego

Na wniosek Urzędu Marszałkowskiego utworzono 10 bezpłatnych miejsc na parkingu przed urzędem.

 • Parking w Galerii Łódzkiej, al. Piłsudskiego 15/23

W Galerii Łódzkiej za darmo można zaparkować na 3 godziny.

 • Parking przy Biedronce, al. Kościuszki 103/105

Pod marketem jest kilka bezpłatnych miejsc dla klientów. Nie poleca się dłuższych postojów

 • Parking w Sukcesji, al. Politechniki 1

W Sukcesji pierwsze trzy godziny parkowania – bez opłat. Każda kolejna rozpoczęta godzina – 4 zł. Maksymalna opłata dobowa – 50 zł.

 • Parking w Manufakturze

Oprócz dużego placu parkingowego, za darmo zaparkujecie także na trzypoziomowym parkingu od strony ul. Drewnowskiej.

 • Parking w Porcie Łódź

W Porcie Łódź jest 4 500 bezpłatnych miejsc parkingowych z wydzielonymi miejscami dla Rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Informacje pochodzą ze strony: http://lodz.eska.pl.

Restauracje

Gdzie warto zjeść w Łodzi? Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie. Część z lokali znajduje się w sąsiedztwie naszego biura.

 • Affogato

Ul. Piotrowska 144

Affogato znajduje się w ścisłym centrum miasta, w zabytkowej kamienicy przy Piotrkowskiej 144. Charakteryzuje się kuchnią fusion, europejską, posiada także dania wegetariańskie.

 • Anatewka
 1. 6 Sierpnia 2/4

To miejsce, w którym klient może zetknąć się z unikalnością i czarem kuchni łódzkich Żydów. Restauracja posiada także dwie salki VIP odpowiednio dla 20 i 10 osób.

 • Ato Sushi
 1. 6 Sierpnia 1

W menu ATO SUSHI znajdują się zarówno tradycyjne formy sushi; nigiri, maki, sashimi, jak i nowoczesne odmiany; FASHION STYLE.

 • Szyby Lustra
 1. Marsz. Józefa Piłsudskiego 14

Restauracja o wyjątkowym wystroju, w menu śniadania, zupy i dania główne.

 • Galicja

Ogrodowa 19 a Rynek Manufaktury

Najważniejsze zabytki

Łódź może się również pochwalić wieloma pięknymi zabytkami. Do najważniejszych z nich należą Rynek Staromiejski, klasycystyczny Ratusz Miejski, Plac Wolności – centralny plac Łodzi, Biała Fabryka Ludwika Geyera – zaliczana do najpiękniejszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce, po wojnie adaptowana na siedzibę Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Pałac Izraela Poznańskiego

…nazywany również ,,łódzkim Luwrem”. Nic dziwnego; to jeden z efektownych łódzkich budynków. Dawniej był to pałac łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego, obecnie w budynku mieści się muzeum. Monumentalny, neobarokowy, bogato udekorowany elementami architektonicznymi nawiązującymi m.in. do tradycji antycznej i żydowskiej, pałac stanowi wizytówkę Łodzi i jest idealnym przykładem jej XIX-wiecznej potęgi przemysłowej. Porównuje się go często do paryskiego Luwru. Wnętrza pałacowe, obficie zdobione i pełne przepychu, stanowią kunszt sztuki dekoratorskiej. Eklektyczny wystrój sal pałacu nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy jednoczesnym zastosowaniu dekoracji secesyjnej.

Manufaktura” to łódzkie centrum kulturalne, rozrywkowe oraz handlowe. To również przykład połączenia nowoczesnej architektury z XIX-wiecznym budynkiem. Na terenie dawnej fabryki odbywają się koncerty i imprezy plenerowe, znajdują się również Muzeum Fabryki, oddział Muzeum Sztuki – ms2, restauracje i sklepy.

Księży Młyn – zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824. Kompleks budynków prowadzony przez Karola Scheiblera od lat 70. XIX w. stał się największym w Łodzi budynkiem przędzalni bawełny (207 m długości), osiedlem dla robotników, domami mieszkalnymi tzw. famułami, sklepem fabrycznym tzw. konsumem, strażą pożarną, szpitalem, szkołą, zespołem pałacowym i parkiem wraz ze stawem. W 2015 r. Księży Młyn został uznany pomnikiem historii. W maju w 2016 r. Narodowy Bank Polski w ramach cyklu „Odkryj Polskę” wprowadził do obiegu monetę pięciozłotową z widocznym fragmentem Księżego Młyna.

Archikatedra św. Stanisława Kostki

Kościół wybudowany w latach 1901-1912 to najwyższy budynek w Łodzi i jeden z najwyższych kościołów w Polsce – mierzy aż 104,5 m wysokości! Można w nim dostrzec inspiracje wielkimi katedrami Francji i Niemiec. Od 2012 roku wiernych na msze przyzywa dzwon „Serce Łodzi”.

Ul. Piotrowska

Nie można nie wspomnieć o słynnej ul. Piotrowskiej – reprezentacyjnej łódzkiej ulicy, jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Ul. Piotrowska liczy ok. 4,2 km, biegnie południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Decyzją radnych stała się parkiem kulturowym, dzięki czemu nie ma tu nieestetycznych reklam i szpecących banerów. Standardy estetyki przestrzeni miejskiej wypracowane na Piotrkowskiej służą, jako przykład ograniczania reklam w miejscach publicznych oraz wprowadzania ładu w kampanii „Krajobraz Mojego Miasta”.