9 lutego 2018

Elastyczny czas pracy – dlaczego jest efektywniejszy?

Elastyczny czas pracy – dlaczego jest efektywniejszy?

 

Elastyczny czas pracy zyskuje na popularności i nic w tym dziwnego. Sztywno określone godziny pracy niekoniecznie służą zarówno firmie, pracownikom, jak i klientom. Skupmy się jednak na korzyściach jakie otrzymuje pracownik, bo jest ich niewątpliwie wiele.

Kodeks pracy

Zacznijmy od tego co na temat elastycznego czasu pracy mówi kodeks pracy. Ruchomy czas pracy to system organizacji czasu pracy, w którym pracownik kończy i zaczyna dzień pracy w ustalonym z pracodawcą przedziale czasowym.

Według art. 1401 Kodeksu pracy ruchomy czas pracy może być stosowany na dwa sposoby:  

  • rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami prac;
  • w rozkładzie czasu pracy można przewidzieć przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Należy także pamiętać, że stosowanie ruchomego czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego. W art. 140§ 4 przyjęto jako zasadę, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie w ramach ruchomego czasu pracy, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Na czym polega elastyczny czas pracy?

To, jak w danej firmie wykorzystywany jest elastyczny czas pracy zależne jest od kierownictwa. Pracodawca może ustalić z pracownikami przedział, w jakim muszą rozpocząć swoją pracę (np. między godz. 7:00 a 10:00) i pracować 8 godzin dziennie. Eliminuje to stres związany np. ze spóźnieniem do pracy czy koniecznością wykonania prywatnych obowiązków (np. zaprowadzenia dzieci do szkoły czy wizyta u lekarza), co również wpływa na poziom pracy.

Elastyczny czas pracy – dlaczego warto?

Elastyczny czas pracy wprowadzony w firmie, która zajmuje się różnego rodzaju usługami, a klienci przychodzą bezpośrednio do jej oddziału powoduje szereg zalet. Firma może być otwarta w godzinach atrakcyjnych dla wielu klientów, zarówno rano, jak i wieczorem. Praca zmianowa jest odpowiednia także dla pracowników, którzy mogą dowolnie organizować plan dnia w porozumieniu ze sobą nawzajem. W dobie wszechobecnego internetu nie można zamykać się w sztywno określonych godzinach pracy, zwłaszcza w branżach usługowo-handlowych. Elastyczny grafik jest doskonałym rozwiązaniem w tego typu przedsiębiorstwach.

Istotnym aspektem jest także kształcenie pracowników. Ci, którzy kończą studia, robią studia podyplomowe czy różnego rodzaju kursy na pewno chętniej podejmą pracę w oparciu o elastyczny wymiar godzin. Pracodawcom także powinno zależeć na ambitnych pracownikach, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę. Pracownik, który sam może decydować, czy chce pracować w godzinach porannych, czy popołudniowych, na pewno wykaże się większą efektywnością. Część z nas ma dużo zapału i chęci do pracy już od wczesnych godzin, inni natomiast wolą pracę popołudniami.

Elastyczne godziny pracy mogą pomóc pracownikom o różnych profilach psychologicznych – tzw. ,,sowy” chętniej podejmą zmiany popołudniowe, a ,,skowronki” ucieszy myśl pracy od wczesnych porannych godzin.

Nawet, jeżeli pracownik lubi swój zespół, to każdy czasami ma gorszy dzień i nie ma ochoty na przebywanie w tłumie ludzi, w gwarze rozmów. Popołudniowe zmiany zazwyczaj są spokojniejsze.

Nie można także zapomnieć o korzyściach niezwiązanych bezpośrednio z pracą. Pracownikowi mającemu elastyczny czas pracy łatwiej połączyć życie zawodowe z prywatnym. Umówienie wizyty u lekarza lub załatwianie spraw urzędowych jest na pewno prostsze. Uproszczona organizacja życia prywatnego może także znacząco przełożyć się na efektywność pracownika, m.in. poprzez ominięcie stresujących sytuacji związanych z koniecznością dnia lub kilku godzin urlopu.