27 listopada 2017

Z czego słynie Warszawa?

Z czego słynie Warszawa?

Warszawa –  największe miasto w Polsce, liczące prawie dwa miliony mieszkańców. Powstała niczym feniks z popiołów po zniszczeniach w czasie II Wojny Światowej. Dawna architektura przeplata się z nowoczesnymi, szklanymi wieżowcami. Tutaj swoje siedziby mają największe firmy i korporacje w Polsce. Wielu Polaków realizuje w Warszawie swoje marzenia. Nasza stolica nabiera coraz więcej europejskiego charakteru, a biorąc pod uwagę jej burzliwą historię, dzieje się to naprawdę szybko.

Radziecki dar

Kto z nas nie ma zdjęcia na tle tej najsłynniejszej budowli w Polsce? Wybudowany w 1955 roku , stojący w samym centrum miasta na Placu Defilad. Wita podróżnych wychodzących z Dworca Centralnego. Został wzniesiony jako dar narodów radzieckich dla narodu polskiego. Architekt L. Rudniew chciał, aby jego dzieło nosiło znamiona polskiej architektury , dlatego odwiedził w tym celu Kraków, Sandomierz, Chełmno, Toruń czy Zamość.  Budynek ma aż 3288 pomieszczeń oraz zegar, drugi co do wielkości w Europie, którego cztery tarcze mają średnice 6m! Fasada pałacu wykonana jest z piaskowca. Dzięki kolorowym filmom nakręconym podczas otwarcia zachował się wizerunek budynku w kolorze białym. Od 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Stare jak nowe

Nie sposób zapomnieć o Starym Mieście, najstarszym warszawskim osiedlu, którego początki sięgają XIII wieku. Początkowo było otoczone wałem ziemnym, którym później zmieniono na wał obronny. Na środku znajdował się prostokątny plac, przy którym mieszkali najbogatsi osadnicy. Dzięki takiej formie łatwo było pomieścić wiele domów na stosunkowo niedużej powierzchni. Kamienice były zazwyczaj jedno lub dwu piętrowe, początkowo drewniane. W XVII wieku cała zabudowa Starego Miasta była już murowana. Dzięki Zygmuntowi III Wazie, Warszawa zyskała status stolicy. Od tamtego czasu miasto zyskało dostęp do wody pitnej oraz drewniany system wodociągowy. Rynek stał się miejscem handlu towarami luksusowymi, zaczęto wznosić coraz bardziej okazałe budowle. W XVIII wieku bardziej zamożni mieszkańcy zaczęli osiedlać inne dzielnice miasta, a kamienice przerabiano na czynszowe. Na początku XIX wieku Stare Miasto powoli się wyludniało, zburzono ratusz, a Barbakan stał się częścią zabudowań mieszkalnych.

Podczas powstania warszawskiego  Starówka została niemalże całkowicie zniszczona. Odbudowa trwała wiele lat, a cały proces możliwy był między innymi dzięki obrazom Canaletta – XVIII wiecznego malarza.

Obecnie Stare Miasto to Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, Zamkiem Królewskim i Pałacem pod Blachą. To także Katedra św. Jana, która kryje w swoich podziemiach nagrobki ostatnich książąt mazowieckich. Podziwiać też możemy zrekonstruowane kamieniczki, w których mieszczą się klimatyczne restauracje i kawiarnie, muzea, galerie czy sklepiki. Warto zobaczyć również Barbakan z zespołem murów miejskich. W 1980 roku Starówka znalazła się na liście UNESCO.

Biało- czerwony Stadion Narodowy

Choć wypełnia warszawską panoramę od niedawna, wydaje się jakby był z nami od zawsze – Stadion Narodowy. Powstał w latach 2008 – 2012 na miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Był jedną z głównych aren EURO 2012. Odbywają się tam liczne imprezy masowe takie jak mecze, czy koncerty najważniejszych gwiazd muzyki rozrywkowej. Oprócz tego obiekt udostępniony jest dla zwiedzających. Warto też wspomnieć, że jest największą budowla użyteczności publicznej w Warszawie!

Spacerkiem po Bulwarach

Warszawa to także Bulwary nadwiślańskie, których historia sięga 1819 roku. Po ogromnej powodzi, która nawiedziła miasto postanowiono zbudować bulwar w rejonie Tamki. Później powstawały jego kolejne odcinki, których znaczna część uległa zniszczeniu po II wojnie światowej. Kolejne przebudowy miały miejsce na początku lat ’70 przy okazji budowy trasy szybkiego ruchu –  Wisłostrady.   W następnych latach prowadzono przebudowy między Mostem Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim, Świętokrzyskim a Łazienkowskim.

Następna stacja…?

Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, w którym możemy poruszać się metrem. Składa się z 2 linii: M1 : Kabaty – Młociny oraz M2 : Dworzec Wileński – Rondo Daszyńskiego.  Pomysł na jego powstanie narodził się jeszcze przed pierwszą wojną światową, ale budowę rozpoczęto dopiero w 1983 roku.  Odcinek Kabaty – Politechnika oddano do użytku w 1995 roku. Ostatnie trzy stacje : Młociny, Wawrzyszew i Stare Bielany udostępniono w 2008. Pomimo długiego czasu budowy warszawskie metro jest najszybszym i  najwygodniejszym środkiem transportu, a dziennie korzysta z niego prawie milion pasażerów!

Cukierek z cmentarza

W okresie Wszystkich Świętych na warszawskich cmentarzach możemy dostać prawdziwy przysmak, którego receptura jest ściśle chroniona. To Pańska Skórka – prostokątny, lekko różowy cukierek, bardzo twardy, ale szybko uzyskujący konsystencję krówki ciągutki. Dawniej sprzedawana była w aptekach jako lek na kaszel , a jej nazwa pochodzi od skojarzenia z gładką i alabastrową skórą młodych dziewcząt. To smak dzieciństwa dla wielu rodowitych warszawiaków. Znajduje się na liście mazowieckich produktów tradycyjnych.