27 listopada 2017

Co warto wiedzieć o Gdyni – historia i nowinki

Co warto wiedzieć o Gdyni – historia i nowinki

Gdynia to bardzo młode, ale równocześnie prężnie rozwijające się miasto. W 2017 r. Gdynia skończyła dopiero 91 lat. Z małej wioski rybackiej przekształciła się w duże miasto w zaledwie 5 lat.

Historia

10 lutego 1920 r. na mocy Traktatu Wersalskiego Polska otrzymała skrawek wybrzeża bez portu.  Rozpoczęły się poszukiwania najdogodniejszego miejsca pod budowę portu wojennego. Tadeusz Wenda złożył sprawozdanie z przeprowadzonej lustracji Wybrzeża i stwierdził: „(…) Najdogodniejszym Miejscem Do Budowy Portu Wojennego (Jak Również W Razie Potrzeby Handlowego) Jest Gdynia, A Właściwie Nizina Między Gdynią A Oksywą, Położoną W Odległości 16 Km Od Nowego Portu W Gdańsku”

Do Gdyni zawitał nawet sam Stefan Żeromski. To zatokę u podnóża Kamiennej Góry i klify w Orłowiestały się dla Żeromskiego inspiracją do napisania książki „Wiatr od morza”.

W 1921 r. odbył się w Gdyni pierwszy spis powszechny, według którego Gdynię zamieszkiwało 1268 mieszkańców. Pięć lat później, kiedy miejscowość uzyskała prawa miejskie, było ich już 12 tys. Krótko przed wybuchem II wojny światowej Gdynię zamieszkiwało 127 tys. osób.

Podczas wojny miasto nie doznało większych zniszczeń, poza portem i stocznią – te uległy kompletnemu zniszczeniu. Obecnie port w Gdyni jest drugim co do wielkości przeładunków portem morskim w Polsce. Jego specjalizacją są przeładunki kontenerów, uchodzi jednak za najbardziej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu. Jest również głównym portem pasażerskim Trójmiasta. W 2016 roku do gdyńskiego portu najczęściej zawijały statki z drobnicą – stanowiły one ok. 58,7% wszystkich przeładunków. Pozostałe to: zboże, węgiel, ropa i przetwory naftowe oraz drewno.

Nagrody

Gdynia jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W czerwcu 2017 r.  otrzymała certyfikat miasta inteligentnego – jako pierwsze miasto w Polsce oraz Europie Wschodniej. Certyfikat ten miasto otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data. Tym samym Gdynia trafiła do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych dokumentem ISO 37120.

Gdynia została także laureatem gali Real Estate Impactor w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”. Miasto otrzymało tę szczególną nagrodę m.in. za proces rewitalizacji i  zagospodarowania zaniedbanych obszarów, budowy całkiem nowych dzielnic, czyli przedsięwzięć w sposób zasadniczy wpływających na komfort życia mieszkańców.

W lutym tego roku Gdynia została również Miastem Przyszłości według Financial Times. Gdynia została wybrana spośród 50 średnich miast w Polsce w konkursie, w którym miasta oceniane są pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności.

Gdynia od lat zdobywa także nagrody w wielu prestiżowych konkursach, jest m. in. siedmiokrotnym zwycięzcą Rankingu miast najatrakcyjniejszych dla biznesu w Polsce (miesięcznik Forbes, w latach 2007 – 2009 oraz 2011 – 2014) a także pięciokrotnym laureatem Rankingu samorządowców Rzeczypospolitej w kategorii miast (Rzeczpospolita, w latach 2007, 2008, 2010 – 2012). Triumfy w tylu cenionych konkursach tylko utwierdzają w tym, że Gdynia to idealne miejsce do rozwijania swojej działalności.

Znane gdyńskie firmy

Wiele znanych firm pochodzi z Gdyni. Fani sportu na pewno kojarzą Trec Nutrition, czyli rozpoznawalny także w innych krajach Europy producent odżywek i suplementów sportowych, ale także odzieży czy akcesoriów do ćwiczeń siłowych, ma swoją siedzibę w Gdyni. Trec Nutrition posiada najszerszą i najbardziej konkurencyjną ofertę takich produktów w skali kraju. Swoje produkty firma sprzedaje również do innych krajów m.in.: Anglii, Francji, Niemiec, Bułgarii czy Włoch.

Równie znana marka, tym razem szczególnie wśród kobiet – Marion. Firma Marion została założona przez Waldemara Ostrowskiego w 1991 roku w Gdyni. Głównym obszarem działalności firmy jest produkcja kosmetyków do włosów, jednak istnieją plany aby poszerzyć asortyment o kosmetyki do ciała. Produkty Marion są już rozpoznawalne za granicą i z sukcesem sprzedawane są w takich krajach jak: Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Ukraina, Albania i Macedonia.

Z Gdyni wywodzi się również firma SEKO – przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego. Firma w 1992 roku. Produkuje głównie marynaty rybne, sałatki, pasty oraz ryby smażone w zalewach octowej i pomidorowej. Cała oferta liczy sobie ponad 200 pozycji.

Ciekawostki

Czy wiecie, że:

  • Port w Gdyni jest czwartym co do wielkości portem nad Bałtykiem?

…oraz drugim w Polsce. Jego specjalizacją są przeładunki kontenerów, uchodzi jednak za najbardziej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu. Jest również głównym portem pasażerskim Trójmiasta. W 2016 roku do gdyńskiego portu najczęściej zawijały statki z drobnicą – stanowiły one ok. 58,7% wszystkich przeładunków. Pozostałe to: zboże, węgiel, ropa i przetwory naftowe oraz drewno

  • ORP Błyskawica jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem?

Wszedł do służby 25 listopada 1937. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Od 1 maja 1976 roku zacumowany jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum.

  • Gdyński dworzec kolejowy „zagrał” w serialu „Stawka większa niż życie”?

W serialu pojawił się także Bulwar Nadmorski. Zainteresowanych informujemy, że gdyński dworzec można oglądać w odc. 4 „Cafe Rose”, natomiast Bulwar – Odc. 11 „Hasło”

  • Gdynia ma największy w kraju park naukowo-technologiczny?

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny mieszący się w gdyńskim Redłowie został otwarty w 2001 r. Aktywizuje rozwój gospodarczy województwa pomorskiego oraz stymuluje współpracę pomiędzy nauką i biznesem. Funkcjonowanie Parku przyczynia się do rozwoju przedsiębiorstw działających w branżach innowacyjnych i kreatywnych.

  • W miejscu Sea Towers było dawniej morze?

Sea Towes, czyli praca z widokiem na morze, to kompleks składający się z dwóch wieżowców o wspólnej podstawie. Wieżowce otwarto w 2009 r. Jeden ma 29 pięter, drugi 38. Mieszczą się w nich głównie apartamenty i pomieszczenia biurowe. Niewiele osób jednak wie, że do 1930 r. sięgało tam morze!

  • Gdynia znajduje się na planszy Monopoly Świat?

Jesienią 2008 r. Gdynia jako pierwsze polskie miasto w historii znalazła się na planszy Monopoly!