8 listopada 2017

Miejsca w Trójmieście, które warto zwiedzić

Miejsca w Trójmieście, które warto zwiedzić

Trójmiasto to niezwykła metropolia. Wiekowy Gdańsk, turystyczny Sopot i młoda, ale prężnie rozwijająca się Gdynia tworzą ciekawą mieszankę. Nic dziwnego, że ma tak wielu miłośników i co roku Trójmiasto odwiedzają tłumy turystów oraz wiele osób pozostaje tu na stałe. Co warto zobaczyć w Trójmieście? Przedstawiamy obiekty obowiązkowe!

Główne Miasto w Gdańsku

Mówiąc o miejscach w Trójmieście wartych odwiedzenia ciężko nie rozpocząć od zabytkowej jego części, często mylnie nazywanej Starym Miastem. Jednak to w Głównym Mieście znajdują się najsłynniejsze gdańskie zabytki. Zwiedzanie tej części miasta jest obowiązkowe. Główne Miasto niemal nie ucierpiało podczas II Wojny Światowej, dzięki czemu dziś możemy podziwiać budowle sięgające XIV w. Co polecamy osobom, które są w Gdańsku  raz pierwszy?

  • Ratusz Głównego Miasta – wzniesiony w XV w., położony pomiędzy ulicą Długą i Długim Targiem.
  • Fontanna Neptuna – XVII-wieczna fontanna  ukazująca rzymskiego boga mórz to obowiązkowe miejsce do zdjęcia dla wszystkich turystów.
  • Wielka Zbrojownia to także punkt obowiązkowy podczas wycieczki po Gdańsku. Jest to zdecydowanie jeden z piękniejszych budynków w zabytkowym mieście, wzniesiony w 1605 roku.
  • Bazylika Mariacka – jeden z najbardziej charakterystycznych gdańskich budynków oraz największy ceglany kościół na świecie. Budowa od XIV a ukończona na początku XVI w., wnętrze zaś posiada liczne zabytki ruchome.
  • Liczne Bramy miejskie, m.in. XVI-wieczna Brama Wyżynna, która rozpoczyna Drogę Królewską czy Żuraw – charakterystyczny dźwig portowy z 1444 r. wraz z bramą wodną – wychodzącą w kierunku Motławy.

To oczywiście tylko kilka z wielu miejsc, które tylko w samym Głównym Mieście warte są odwiedzin.

Klif w Orłowie

Przenieśmy się teraz do Gdyni. Po zwiedzaniu zaludnionego Głównego Miasta polecamy udać się nad Bałtyk. Plaż w Trójmieście oczywiście jest mnóstwo, my jednak szczególnie polecamy tę znajdującą się pod orłowskim Klifem. To miejsce zachwycające swoim wyglądem z każdej strony, bo Klif warto również zwiedzić z góry.

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza oraz Pałac Opatów

Pozostając w temacie natury, będąc w Trójmieście warto także odwiedzić XV wieczny zabytkowy park znajdujący się w Oliwie. Park położony jest w bliskim sąsiedztwie biznesowo-korporacyjnego kompleksu Olivia Business Centre, mimo to klimatem bliżej mu do Tajemniczego Ogrodu, niż miejskiego pędu. W Parku znajduje się także Oddział Sztuki Współczesnej, niegdyś Pałac Opatów. W 1945 roku, pałac został podpalony przez Niemców. Odbudowano go  w roku 1965.

Gdański Ogród Zoologiczny

Zostajemy w gdańskiej dzielnicy Oliwie, bowiem to tutaj mieści się kolejne miejsce naszym zdaniem warte odwiedzin. Znajdujące się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ZOO to atrakcja nie tylko dla najmłodszych turystów. Jak często jest okazja zobaczyć lwa, hipopotama czy żyrafę? Mieszkańcami oliwskiego zoo jest także wiele przedstawicieli gadów, płazów oraz ptaków. W trosce o zwierzęta, dla których zoo jest domem a my jedynie gośćmi, przypominamy, że bardzo ważne jest stosowanie się do panującego tam regulaminu.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum zostało otwarte 23 marca 2017 r., więc nawet osoby, które już nie raz odwiedzały Gdańsk, być może w tym miejscu jeszcze nie były. Zapewniamy także, że jest to punkt obowiązkowy.

Wystawa główna muzeum zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 m pod ziemią co zdecydowanie wpływa na niezwykły klimat tego miejsca. ,,To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.”

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy.

Westerplatte

Pozostajemy w temacie II Wojny Światowej. Kolejnym ważnym obiektem na historycznej mapie Gdańska jest Westerplatte, czyli półwysep znajdujący się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To tutaj, na terytorium Wolnego Miasta Gdańska, rozpoczęła się niemiecka ekspansja w Polskę. Z tego powodu Westerplatte jest uznawane za symbol wybuchu II wojny światowej. Znajduje się tu Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniający Polaków poległych w walce podczas obrony wybrzeża.

Sopot

Te małe, turystyczne miasto znajdujące się między Gdańskiem a Gdynią umieściliśmy w zestawieniu jako miejsce warte odwiedzenia. Sopot to przede wszystkim mekka polskich i zagranicznych turystów nad Bałtykiem. I trudno się temu dziwić – piękne plaże, mnóstwo restauracji, kawiarni, klubów. Latem życie w Sopocie tętni 24 godziny na dobę – kto był chociaż raz wie, że jest to prawda. W Sopocie warto wiec odwiedzić oczywiście słynne Molo – najdłuższe nad Bałtykiem. Co poza tym? Na pewno Latarnia Morska oraz ulica Bohaterów Monte Cassino!

Skwer Kościuszki w Gdyni

Skwer Kościuszki oraz jego przedłużenie – Molo Południowe często są uważane za wizytówkę Gdyni. To idealne miejsce na spacer, czego dowodem są tłumy spacerowiczów niezależnie od pory dnia oraz roku. Trudno się jednak dziwić – tutaj najbardziej można poczuć, że znajdujemy się w ,,morskim” mieście. To tutaj wznoszą się budynki Dowództwa Marynarki Wojennej RP. Na samym Skwerze Kościuszki znajdują się też liczne pomniki np.: Marynarza Polskiego 1939-1945, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Żołnierzy Armii Krajowej. Nad Skwerem znajduje się także słynny żaglowiec – muzeum ,,Dar Pomorza oraz ORP ,,Błyskawica” – niszczyciel biorący udział w II wojnie światowej, także przekształcony w Muzeum.

Po całym dniu zwiedzania można usiąść w którejś z pobliskich restauracji z widokiem na Bałtyk. Skwer Kościuszki posiada jedyny w swoim rodzaju klimat i jest idealnym miejscem dla osób spragnionych morza.

Trójmiasto artystyczne

Na koniec kilka miejsc, których nie można pominąć. Przede wszystkim ze względu na niesamowite doznania artystyczne, po drugie – w niezwykłym  otoczeniu. Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, bo to o nich mowa, zostały zagospodarowane i powstały w nich niesamowite miejsca. Takiego klimatu nie zapewni żadne inne miasto. Trójmieszczanom nie trzeba ich przedstawiać, a tych, którzy jeszcze nie byli, zachęcamy do odwiedzin.

Kluby B90 i Protokultura znajdujące się w bliskim sąsiedztwie, czyli jedne z najlepszych koncertowych miejsc w Gdańsku. Oryginalny, industrialny klimat budynków zostały zachowane zarówno na zewnątrz i wewnątrz. W klubach odbywa się wiele koncertów i zapewniamy, że fani każdej muzyki znajdą coś dla siebie. Koncert w takim otoczeniu zwiększa niesamowite wrażenia.

Warto także wspomnieć o młodym, ale popularnym już miejscu 100cznia. Latem miasteczko kontenerowe przyciągało tłumy. To jednak nie tylko miejsce na imprezę; w 17 kontenerach przez cały tydzień toczy się życie. Są tu restauracje z daniami m.in. kuchni indyjskiej czy sycylijskiej, strefa z leżakami, niewielka plaża, sklep z winylami i studio tatuażu, a surowa industrialna przestrzeń latem niwelowana była zielenią. Goście 100czni maja także niezwykłą okazję odwiedzin tzw. pokoju gościnnego, w którym swoje prace eksponują lokalni artyści i rzemieślnicy.

Krótko mówiąc, zagospodarowanie terenów postoczniowych było świetną inicjatywą – niech Trójmiasto stanie się inspiracja dla innych miast!