13 listopada 2017

Miejsca w Poznaniu, które warto zwiedzić

Miejsca w Poznaniu, które warto zwiedzić

Stolica Wielkopolski jest nie tylko miejscem idealnym na biznesowe spotkanie. Znajdziemy tu wiele atrakcji, które umilą i uatrakcyjnią pobyt. Poniżej przedstawiamy najlepsze miejsca, które warto odwiedzić nawet z klientami.

Ratusz i słynne koziołki

Na samym środku Starego Rynku wznosi się renesansowy ratusz. Codziennie od 1551 roku zegar ratuszowy wybija godzinę dwunastą w południe, a w wieżyczce nad zegarem pokazują się dwa koziołki. Dzięki mechanizmowi zegarowemu trykają się rogami 12 razy.

Ze słynnymi koziołkami wiąże się legenda. Po wykonaniu zegara postanowiono pokazać go rajcom i wojewodzie poznańskiemu. Przygotowano ucztę, lecz z powodu nieuwagi kuchcika przygotowywany udziec sarni spłonął. Kuchcik próbując ratować ucztę, ukradł dwa koziołki, by upiec je na rożnie, ale te uciekły na samą ratuszową wieżę. Przybyli goście zobaczyli je trykające się na gzymsie. W tym momencie wojewoda polecił upamiętnić dzień dołączając mechanizm z koziołkami.
Koziołki pokazują się tylko raz dziennie, dlatego jeżeli komuś nie uda się zdążyć na godzinę 12, wewnątrz Ratusza na można zobaczyć stary zabytkowy mechanizm koziołków.

Zamek Cesarski

Dawny Zamek Cesarski to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstał bowiem na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II. Po I wojnie światowej w Zamku działał m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie II wojny światowej został całkowicie przebudowany i stanowił kwaterę Adolfa Hitlera.
Dziś w Zamku organizowane są największe wydarzenia kulturalne, wystawy, spektakle i wiele innych.

Ponadto, sam budynek z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. Wciąż użytkowany gmach znajduje się w ścisłym centrum miasta przy ruchliwej ul. Św. Marcin.

Muzeum Narodowe

W muzeum znajduje się jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta ,,Plaża w Pourville”. Obraz wrócił do Muzeum Narodowego w 2010 roku po 10 latach od kradzieży.
Muzeum posiada w swoich zbiorach unikatowy zbiór portretów trumiennych, bogatą kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego oraz najcenniejszą w Polsce kolekcję malarstwa hiszpańskiego.

Park Cytadela

Największy park miejski posiadający ok 100 ha powierzchni znajduje się w centrum Poznania. W czasie wojny służył jako fort, po czym przekształcono go w olbrzymi park. Pośród licznych alejek znajdziemy restaurację i kawiarnię oraz dwa muzea: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”. Latem organizowane są tu imprezy i koncerty.
Najsłynniejszym punktem cytadeli jest zespół rzeźb plenerowych Nierozpoznawalni. Największa z prac Magdaleny Abakanowicz stanowi 112 ponad dwumetrowych figur.

Malta

Malta jest w zasadzie ogromnym kompleksem, w skład którego wchodzi sztuczne jezioro z trybunami, plaża, park linowy, letni stok narciarski oraz Termy Maltańskie.

Malta jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, pikników, kin plenerowych. Latem odbywają się regaty w wioślarstwie, Mistrzostwa Polski oraz Puchar Świata w wioślarstwie.

Przy jeziorze znajdziemy galerię handlową Malta, a tuż za jeziorem ogród zoologiczny „Nowe Zoo”.

Ostrów Tumski

Katedra na wyspie, do której można dostać się jednym z kilku mostów jest najbardziej tajemniczy, miejscem Poznania. W jej podziemiach można zobaczyć relikty pierwszej polskiej katedry z X w., grobowce pierwszych władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz baptysterium z 966 roku. Na wyspie znajduje się również Muzeum Archidiecezjalne oraz „Bramę Poznania”.

„Brama Poznania” jest nowoczesnym Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To tutaj zaczyna swój bieg Trakt Królewsko-Cesarski.

Rogalowe Muzeum

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga XIX wieku i wiąże się z odpustem na 11 listopada w parafii Św. Marcina. Dzień 11 listopada jest największym świętem dla wszystkich poznaniaków. Rogal świętomaciński powstaje z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku i bakalii. Rogale chronione są unijnym certyfikatem pozwalającym wypiekać go wedle ścisłych wskazań tylko w Wielkopolsce.

W Rogalowym Muzeum Poznania czeka wspólne wypiekanie rogali, historia ich powstania oraz krótka lekcja gwary poznańskiej.