8 listopada 2017

Katowice – przewodnik po najciekawszych miejscach

Katowice – przewodnik po najciekawszych miejscach

Katowice to młode miasto, które zaczęło rozwijać się w połowie XIX wieku. Wtedy to terytorium Katowic uzyskało prawa miejskie. W bardzo szybkim czasie Katowice zyskały miano powiatu. Miasto najowocniejszą rozbudowę przeszło w dwudziestoleciu międzywojennym i dzięki temu stało się jednym z większych centrum gospodarczym w Polsce.  

Symbole Katowic

Katowice są miastem tętniącym gospodarką, ale i także kulturą. Znajdziemy tam największą w Polsce katedrę – Archikatedrę Chrystusa Króla zbudowaną w 1927−1955,  zlokalizowaną w południowej części Katowic (między ulicami Powstańców, Wita Stwosza, Jordana i Plebiscytową). Drugim symbolem miasta jest Pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się w samym centrum na ulicy Wojciecha Korfantego. Uwiecznia on trzy wystąpienia ludności śląskiej  przeciw rządom niemieckim. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem jest jednak Spodek, wzniesiony w samym sercu Katowic.  Budowla została oficjalnie oddana do użytku od 1971. Do hali ściśle przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które tworzą spójną całość tego miejsca.  Dzięki   rozmiarom oraz warunkom  technicznym w hali organizowane są największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne. Katowice mogą pochwalić się jedyną w Polsce 35 metrową wieżą spadochronową, zlokalizowaną w Parku Kościuszki.

Zabytki

W Katowicach znajdziemy także wiele zabytków, które opowiadają historię tego miasta. Są to:

 • Kościół Zmartwychwstania Pańskiego mieszczący się na ulicy Warszawskiej 18 , powstał jako pierwszy kościół murowany w Katowicach,
 • Kościół Najświętszej Maryi Panny na ulicy Mariackiej powstały w 1870 roku,
 • Teatr Śląski w Katowicach imienia Stanisława Wyspiańskiego, istniejący od 1907 roku i znajdujący się w samym Rynku,
 • Nikiszowiec- jedno z piękniejszych polskich osiedli. Jest to osiedle górnicze mieszczące 9 budynków wykonanych z cegły wraz ze wspólną przestrzenią,
 • Giszowiec- zabytkowa część osiedla uznana za perłę patronackiej zabudowy, jest turystyczną atrakcją miasta Katowic wpisaną w Szlak Zabytków Techniki,
 • Galeria Szyb Wilson- powstała po łaźniach Szybów Wilson kopalni Wieczorek, mieści się tam galeria sztuki współczesnej – największa polska prywatna galeria sztuki,
 • Gmach Sejmu Śląskiego- zabytkowy budynek przy ulicy Jagiellońskiej 25, wybudowany w okresie międzywojennym. Obecnie jest to siedziba śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Atrakcje turystyczne

Katowice posiadają tajże wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Do najbardziej interesujących atrakcji zaliczamy :

 • Śląski Ogród zoologiczny – umiejscowiony na terenie Parku Śląskiego, nieopodal Chorzowa. Jest trzecim co do wielkości, ogrodem zoologicznym w Polsce. Głównym atutem tego ogrodu jest MINIZOO, gdzie występują łagodniejsze gatunki zwierząt, z którymi pod nadzorem pracowników można mieć bezpośredni kontakt.
 • Muzeum Śląskie – obiekt powstał po zlikwidowaniu kopalni węgla. Muzeum posiada sale edukacyjne, bibliotekę z czytelnią i wiele innych atrakcji.
 • Park Tadeusza Kościuszki – jest jednym z największych terenów parkowych w Katowicach.  Cała powierzchnia ma 72 ha i jest jednym z najczęściej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Do atrakcji  zaliczany jest przepiękny Kościół Św. Michała Archanioła oraz wieża spadochronowa.
 • Dolina Trzech Stawów- całość znajduje się na osiedlu Ignacego Paderewskiego − Muchowiec. W skład tej atrakcji turystycznej wchodzą: park oraz kompleks rekreacyjno-sportowy.
 • Strefa Kultury- dokładnie w samym środku miasta powstała Sfera Kultury. Do niej zalicza się  Spodek, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz wspomniane już w punkcie drugim -Muzeum Śląskie. Całość tworzy jedną zwartą strefę. Jest to idealne miejsce na organizację biznesowego oraz prywatnego spotkania. Dowodem na atrakcyjność tego miejsca, jest otrzymanie miana Najlepszego Produktu Turystycznego roku 2015.

Katowice to idealne miejsce do zwiedzania ciekawych miejsc. To prężnie rozwijające miasto, które wieloma miejscami pozytywnie zaskakuje odwiedzających. W tym mieście oprócz ponad 300 tys. mieszkańców, mieszka także ogromny potencjał.