27 listopada 2017

Historia Katowic – ciekawostki

Historia Katowic – ciekawostki

W 1598 pojawiła się pierwsza informacja na temat wsi Katowice w parafii bogucickiej. Trudnym zadaniem było ustalenie skąd tak naprawdę pochodzi nazwa Katowice. Istnieją domysły, że nazwa powstała od pierwszego osadnika: dzierżawcy Kata.

Godło Katowic

Historia herbu zaczęła się już 26 Marca 1816 roku, kiedy to sołtysi odciskali pieczęcie. Na katowickiej pieczęci widniała podobizna młotu mechanicznego ( po jednej stronie młot spoczywał na kowadle, po drugiej zaś posiadał napęd mechaniczny). Symbolika herbu nawiązywała do działającej Kuźni Boguckiej, z którą były kojarzone Katowice. Herb na bieżąco nowelizowano. Ostatnią zmianę przeszedł w 2004 roku. Oficjalnie herb Miasta Katowice złożony jest ze: ze złotego tła, z czarnego urządzenia kuźniczego umocowanego na drewnianym stelażu. Pod nią widnieje błękitnej barwy pole, symbolizujące wodę napędzającą urządzenie kuźnicze.

Kolej

Budowa  kolei  w  Katowicach rozpoczęła się w 1846 roku. Wtedy to powstało połączenie Mysłowic z Wrocławiem. W następnym roku powstał odcinek Mysłowice Słupna aglutynacyjny ze Szczakowa-Trzebinia – Kraków.  Rozwój przemysłu oraz   zakładów hutniczych bardzo dobrze wpływało na wzrost liczby ludności. W kolejnych latach powstała linia łącząca Koleje Warszawsko-Wiedeńska. Miasto Katowice były najważniejszą stacją węzłową wschodniej części Śląska.

Pierwsze Hotele

Hotel Silesia- zbudowany według projektu architekta Tadeusza Łobosa. Otwarto go w maju w 1971 roku. Obiekt usytuowany jest w ścisłym centrum Katowic na ulicy Piotra Skargi. Był to luksusowy hotel z 200 pokojami mieszczącymi w sobie apartamenty wraz z łazienkami, TV oraz telefonami. Oprócz pokoi wszyscy goście mogli korzystać z salonu fryzjerskiego, Peweksu, kawiarni, restauracji i klubu. Znane osobistości nocowały w tym hotelu mi. Aleksander Kwaśniewski, Charles Aznavour, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda. Hotel zamknięto z powodu kiepskiego stanu technicznego.

Hotel Katowice wybudowany w 1965 r., dwugwiazdkowy hotel stał się jedną z wizytówek miasta. Architektem był także jak w hotelu Silesia – Tadeusza Łobosa. Zlokalizowany w samym centrum miasta nieopodal Spodku na Alei Korfantego. Znane osobistości korzystały z tego obiektu takie jak aktorka Irena Kwiatkowska, dyrygent  William Strickland. Obecnie dla  gości udostępnione jest  308 miejsc noclegowych w pokojach 1-osobowych, 2-osobowych i pokojach studio o podwyższonym standardzie. Wszystkie są wyposażone w łazienkę, telefon, TV, Internet. Hotel stacjonuje do dziś.

Pierwsza Kopalnia

Pierwszą kopalnią stacjonującą w Katowicach była Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki”. Od 1769 do 1945 nosiła nazwę Emanuelssegen. W 1947-1948 przyłączona do kopalni Boże Dary. Od 1 stycznia 2010 kopalnia „Murcki” została połączona z KWK „Staszic” i otrzymała nazwę KWK „Murcki-Staszic”. Dziś należy do Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.

SPODEK

Jeden z głównych symboli Katowic będący jednocześnie halą widowiskowo-sportową. Został wybudowany pod nazwą „Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach”, pod którą jest znany w literaturze architektonicznej i pod którą funkcjonował]do 1997. To na tym obiekcie występy dawali m.i.n. Sting, Tina Turner, Brian Adams, Metallica, The Cure, Genesis i wiele innych.  Miejsce kultowe, jest symbolem regionu. Cały obiekt składa się z hali sportowej, lodowiska, sali gimnastycznej i hotelu. Ciekawostką jest fakt , iż na  elewacji Spodka jest około 30 tysięcy łusek. Wymieniono je, w trakcie remontu elewacji, w 2011 roku.

Znane osobistości z Katowic

  • Maria Göppert-Mayer. Była drugą w historii kobietą wyróżnioną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki . Urodzona w Katowicach w 1906 r.
  • Walenty Roździeński – polski hutnik, autor poematu opisującego p pracę górników i kuźników zatrudnionych w kuźniach Katowic i okolic. „Officina ferraria” to druga w świecie publikacja o górnictwie i hutnictwie.
  • Wojciech Korfanty (1873-1939) – poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, pomysłodawca organu prasowego górnośląskiej endecji „Polak”, był redaktorem naczelnym i właścicielem . W 1920 był Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, przywódca powstań śląskich. W czasie powstań śląskich Korfanty był w czołówce polityków polskich i europejskich.
  • Jan Kapica- Ksiądz katolicki, zwolennik przyłączenia Śląska do Polski
  • Krzysztof Krawczyk- piosenkarz
  • Jerzy Kukuczek- zdobywca Korony Himalajów