19 lutego 2018

Gdynia – praktyczne informacje 

Gdynia – praktyczne informacje 

Gdynia to miasto dynamiczne, nowoczesne, inwestujące w rozwój i dbające o lokalnych przedsiębiorców. W dodatku wyróżnia się lokalizacją – otoczona wzgórzami, lasami, nad Bałtykiem.

Przedsiębiorca w Gdyni

Podsumowując powyższe, Gdynia to miasto idealne do rozpoczęcia prowadzenia działalności i nie są to tylko puste słowa. Miasto posiada nawet specjalną stronę internetową, której celem jest ułatwienie przedsiębiorcom zakładanie działalności: gdyniaprzedsiebiorcza.pl.

Startupy

W PPNT powstała specjalna Strefa startup. Jest to oferta dla studentów, początkujących przedsiębiorców, freelancerów i wszystkich tych, którzy dopiero rozwijają swój pomysł na działanie w biznesie. PPNT oferuje także coworking, czyli przestrzeń do wspólnej pracy wraz z wyposażeniem, co wśród świeżych przedsiębiorców może być szczególnie przydatne. Organizowane są także warsztaty oraz spotkania tematyczne, PPNT zapewnia także wsparcie merytoryczne w zakresie rozwoju koncepcji biznesu. Więcej informacji można zaczerpnąć na stronie PPNT W Zakładce Poświęconej Startupom.

Strefa płatnego parkowania

Parkowanie w centrum miasta to zmora każdego kierowcy. Niemal wszystkie gdyńskie urzędy, ważne instytucje znajdują się w śródmieściu, które od wakacji 2017 r. objęte jest Strefą Płatnego Parkowania. Jak się w tym odnaleźć? Przedstawiamy garść informacji:

Strefa Płatnego Parkowania obejmuje obszar między torami kolejowymi, Kamienną Górą (włącznie ze Skwerem Kościuszki), aleją Piłsudskiego i placem Kaszubskim oraz ul. Jana z Kolna.

  • Szczegółowa mapa zawierająca lokalizację wszystkich parkometrów: sppgdynia.pl/mapa.php
  • Za parkowanie mieszkańcy mogą płacić monetami, banknotami, bądź kartą magnetyczną.
  • Pierwsze 30 minut kosztuje 80 groszy, drugie pół godziny – 2 zł. Druga godzina – 2,90 zł; Trzecia godzina – 3zł, każda kolejna godzina – 2,8 zł. Mieszkańcy mogą skorzystać z abonamentu w wysokości 20 zł. Będą jednak mogli parkować tylko w obrębie dwustu, trzystu metrów od miejsca swojego zamieszkania
  • Abonament miesięczny dla osób spoza centrum Gdyni to koszt 300 zł.

Urzędnicy miejscy liczą, że dzięki płatnemu parkowaniu zwiększy się rotacja samochodów zostawianych w śródmieściu, a co za tym idzie liczba dostępnych miejsc postojowych. Dla kierowców przewidziano 3,5 tys. miejsc parkingowych.

Restauracje

Biznesowe spotkanie w restauracji – temat zarówno zachęcający, wszakże to okazja do przepysznego posiłku, ale również stres, zwłaszcza, jeżeli nie znamy preferencji kulinarnych naszego kontrahenta. To, co jednak najważniejsze, to nie organizować takiego spotkania w miejscu całkowicie nam obcym. W artykule staramy się przedstawić naszym zdaniem restauracje, do których warto się wybrać.

W Gdyni istnieje wiele wspaniałych restauracji, zdecydowaliśmy jednak ograniczyć się do kilku najbardziej naszym zdaniem zasługujących na uwagę. Aż dwie z nich – Open Kitchen oraz Marmolada Chleb i Kawa znajdują się w tym samym budynku, co nasze biuro.

 Open Kitchen

Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 10

Ranking rozpoczynamy od restauracji znajdującej się w samym centrum Gdyni. Nowoczesny biurowiec Art Deco skrywa w sobie prawdziwą perłę kulinarną. Restauracja zasługuje na szczególne wyróżnienie, dzięki Chefs Table. Dla wszystkich niezaznajomionych z tematem – Stolik Szefa to wyjątkowa usługa dostępna w niewielu restauracjach. Taki stół obsługiwany jest przez samego szefa kuchni, który dzieli się z gośćmi informacjami na temat przygotowywanych potraw i pozostaje do ich dyspozycji. Dzięki temu gość może poczuć się wyjątkowo i brać czynny udział w procesie twórczym posiłków. To z pewnością niepowtarzalny sposób, aby zaimponować kontrahentowi!

Sztuczka

Antoniego Abrahama 40 | Ul. Władysława IV

Menu pełne wyszukanych pozycji, dania wyglądające jak małe dzieła sztuki i elegancki lokal – to wszystko kryje w sobie restauracja Sztuczka w samym centrum Gdyni. To zdecydowanie idealny lokal na biznesowy lunch czy kolację. Zaimponujesz kontrahentowi zapraszając go do tego lokalu, nie ulega wątpliwości. Trudno tutaj cokolwiek dodać, do Sztuczki po prostu trzeba pójść i się przekonać o wyjątkowości tego miejsca.

Marmolada Chleb i Kawa

Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 10

Szybki obiad w centrum Gdyni?  Jeśli tak, koniecznie polecamy wypróbować lokal Marmolada Chleb i Kawa. Specjalnością restauracji jest wypiekane na miejscu pieczywo. Drożdżówki, bagietki i chleby najwyższej jakości – brzmi wspaniale. Dodatkowo w swojej ofercie restauracja posiada – jak sama nazwa wskazuje – własne marmolady oraz kremy czekoladowe. Co jeszcze wyróżnia ten lokal na tle innych? Marmolada to jedno z nielicznych miejsc na kulinarnej mapie trójmiasta gdzie śniadania serwowane są przez cały dzień. A po śniadaniu/lunchu/obiedzie można napić się pysznej kawy, ekologicznej herbaty lub wina bądź lokalnego piwa.

Barracuda

Bulwar Nadmorski Im.Feliksa Nowowiejskiego 10

Barracuda wyróżnia się nie tylko wyjątkową lokalizacją – położona jest nad samym Bałtykiem, ale także wyjątkową ofertą. Restauracja specjalizuje się w organizowaniu spotkań firmowych. Pomieści 80 osób przy stołach, ale istnieje również możliwość organizacji imprezy na stojąco na 100 osób. Takie spotkania są ostatnio bardzo modne, więc ta opcja również wydaje się kusząca. Menu oczywiście ma dużo rybnych potraw – w końcu możliwość zdobycia świeżych ryb ma niewiele restauracji. Dla osób o innym guście również z pewnością coś się znajdzie.

  1. Minga

Bulwar Nadmorski Im.Feliksa Nowowiejskiego

Gdynia to miasto leżące nad morzem, grzechem byłoby więc nie skorzystać z możliwości zjedzenia pysznego posiłku z widokiem na Bałtyk. Taką możliwość daje klientom restauracja F. Minga. Zaproszenie kontrahenta na lunch w tak wyjątkowym miejscu sprawi, że z pewnością zrobisz dobre wrażenie. Nie jest to typowa elegancka restauracja, także nie zapraszaj tam osoby, którą słabo znasz, albo macie istotne tematy do omówienia. Menu restauracji jest standardowe, jednak zupa rybna w takiej lokalizacji musi smakować wyjątkowo!

Co warto zobaczyć?

Gdynia to bardzo młode miasto, nie zobaczymy tu więc wiekowych zabytków; gotyckich zamków. Co zatem warto zobaczyć?

  • Torpedownia w Babich Dołach

Torpedowania została wybudowana w 1940 r. w odległości trzystu metrów od brzegu. Pomost i zabudowania portu były do lat 80. XX wieku regularnie wykorzystywane przez wojskowych płetwonurków, jako akwen do ćwiczeń. Również – przez amatorów jachtingu i turystów latem przez wypoczywających na plaży. Niestety, ostatecznie resztki molo wysadzono w powietrze w połowie lat 90. XX wieku. Obecnie dostanie się do torpedowani jest bardzo trudne i niebezpiecznie. Jednak nawet z brzegu robi niesamowite wrażenie.

  • Molo w Orłowie

Wybudowane w latach 20. XX w. molo ma długość 115 metrów. Nieopodal znajduje się Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. Będąc na molo można podziwiać Klif Orłowski.

  • Skwer Kościuszki

…czyli ulubione miejsce spacerowe zarówno turystów jak i mieszkańców Gdyni. To także miejsce koncertów, festynów i innych imprez. Największą atrakcję stanowią cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec – Dar Pomorza.

Zachęcamy także do spacerów śladami gdyńskiego modernizmu.