14 lutego 2018

Gdańsk – najpiękniejsze miasto polskiego wybrzeża 

Gdańsk – najpiękniejsze miasto polskiego wybrzeża 

Gdańsk – stolica Pomorza, największe miasto z aglomeracji trójmiejskiej, położone nad Morzem Bałtyckim. Gdańsk cały rok przyciąga do siebie rzesze turystów, zarówno z Polski i zagranicy oraz przedsiębiorców.

Miasto jest wyjątkowo popularne dla inwestorów zza Bałtyku – Szwecji czy Norwegii. Dostęp do morza otwiera przed miastem ogromne możliwości rozwoju. Nic więc dziwnego, że to tutaj odbywają się wyjątkowe wydarzenia kulturalne, ale również konferencje naukowe i biznesowe.

Historia

Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi ze spisanego po łacinie ok. roku 1000 Żywota świętego Wojciecha. W 997 r. misjonarz rzekomo odwiedził tereny obecnego Gdańska i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta. Była to wówczas niewielka zapewne osada rybacka, położona na bagnistych terenach w widłach Wisły, Motławy i Raduni. Historia miasta jest wyjątkowo burzliwa, przez stulecia przechodziło spod władzy Królestwa Polskiego, poprzez Zakon Krzyżacki czy Królestwo Pruskie (podczas zaborów). Miasto dwukrotnie stanowiło także autonomiczne terytorium – w latach 1807–1814 oraz podczas dwudziestolecia międzywojennego. Podczas II Wojny Światowej miasto pozostawało pod wpływami III Rzeszy. W rezultacie konferencji poczdamskiej w 1945 r. Gdańsk wrócił do Polski.

Położenie geograficzne

Gdańsk to stolica województwa pomorskiego. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym. W 2016 r. gdański port zajął drugą lokatę na akwenie bałtyckim pod względem obrotów kontenerowych z liczbą 37 mln ton ładunków.

Podział administracyjny

Gdańsk podzielony jest na 34 dzielnice. Ciężko byłoby omówić wszystkie, jest jednak kilka, które zasługują na wyróżnienie.

Oliwa

Pierwsza wzmianka na temat Oliwy pojawiła się w 1186. Przez wieki była wsią klasztorną opactwa cystersów, a od 1874 była miastem. Dzielnicą Gdańska została dopiero w 1926. Oliwa graniczy z Sopotem. To niewątpliwie jedna z piękniejszych dzielnic Gdańska, w dodatku posiada wiele ciekawych obiektów. To w Oliwie znajduje się Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, Pałac Opatów czy gdański Ogród Zoologiczny. Wzgórza morenowe porośnięte Lasami Oliwskimi tworzą Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Brzeźno

To dzielnica nadmorska. Będąc w Gdańsku nie można nie odwiedzić Bałtyku, a najlepiej zrobić to udając się na plażę. W Brzeźnie znajduje się także długie na 130 m drewniane molo, domy zdrojowe, urokliwa ul. Miła – uliczka z rybacką zabudową, wyjątkowa neogotycka willa na ul. Sterniczej oraz fortyfikacje z XIX i XX wieku W sezonie Brzeźno tętni zżyciem dzięki licznym turystom odwiedzającym tutejsze ośrodki wczasowe, hotele czy restauracje.

Wieloma ciekawymi zabytkami może także pochwalić się dzielnica Orunia-Św. Wojciech-Lipce.  Jako wieś, Orunia była wspominana już ok. XII wieku. Za panowania krzyżackiego, przez terytorium osiedli Św. Wojciech, Lipce i Orunię został przekopany Kanał Raduni, który miał dostarczać wodę Gdańskowi. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno Lwi Dwór, czyli zabytkowy dwupoziomowy dom podcieniowy wybudowany w 1600 r., XVI-wieczny Kościół św. Jana Bosko. W dzielnicy znajduje się także Szaniec Jezuicki – XIX-wieczny zabytkowy fort trapezowy i Kościół św. Ignacego Loyoli w Gdańsku – zabytkowy, pojezuicki kościół z XVIII wieku.

Najważniejsze gdańskie zabytki

Gdańsk to stare miasto mogące pochwalić się wieloma zabytkami. Ciężko wybrać jedynie kilka z nich.

Główne Miasto w Gdańsku

Mówiąc o miejscach w Trójmieście wartych odwiedzenia ciężko nie rozpocząć od zabytkowej jego części, często mylnie nazywanej Starym Miastem. Jednak to w Głównym Mieście znajdują się najsłynniejsze gdańskie zabytki. Zwiedzanie tej części miasta jest obowiązkowe. Główne Miasto niemal nie ucierpiało podczas II Wojny Światowej, dzięki czemu dziś możemy podziwiać budowle sięgające XIV w. Co polecamy osobom, które są w Gdańsku  raz pierwszy?

  • Bazylika Mariacka– jeden z najbardziej charakterystycznych gdańskich budynków oraz największy ceglany kościół na świecie. Budowa od XIV a ukończona na początku XVI w., wnętrze zaś posiada liczne zabytki ruchome.
  • Wielka Zbrojowniato także punkt obowiązkowy podczas wycieczki po Gdańsku. Jest to zdecydowanie jeden z piękniejszych budynków w zabytkowym mieście, wzniesiony w 1605 roku.
  • Ratusz Głównego Miasta– wzniesiony w XV w., położony pomiędzy ulicą Długą i Długim Targiem.
  • Fontanna Neptuna– XVII-wieczna fontanna  ukazująca rzymskiego boga mórz to obowiązkowe miejsce do zdjęcia dla wszystkich turystów.
  • Liczne Bramy miejskie, m.in. XVI-wieczna Brama Wyżynna, która rozpoczyna Drogę Królewską czy Żuraw – charakterystyczny dźwig portowy z 1444 r. wraz z bramą wodną – wychodzącą w kierunku Motławy.
  • To oczywiście tylko kilka z wielu miejsc, które tylko w samym Głównym Mieście warte są odwiedzin.

 

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza oraz Pałac Opatów

Pozostając w temacie natury, będąc w Trójmieście warto także odwiedzić XV wieczny zabytkowy park znajdujący się w Oliwie. Park położony jest w bliskim sąsiedztwie biznesowo-korporacyjnego kompleksu Olivia Business Centre, mimo to klimatem bliżej mu do Tajemniczego Ogrodu, niż miejskiego pędu. W Parku znajduje się także Oddział Sztuki Współczesnej, niegdyś Pałac Opatów. W 1945 roku, pałac został podpalony przez Niemców. Odbudowano go  w roku 1965.

Westerplatte

Pozostajemy w temacie II Wojny Światowej. Kolejnym ważnym obiektem na historycznej mapie Gdańska jest Westerplatte, czyli półwysep znajdujący się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To tutaj, na terytorium Wolnego Miasta Gdańska, rozpoczęła się niemiecka ekspansja w Polskę. Z tego powodu Westerplatte jest uznawane za symbol wybuchu II wojny światowej. Znajduje się tu Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniający Polaków poległych w walce podczas obrony wybrzeża.