22 lutego 2018

Gdańsk jakiego nie znacie 

Gdańsk jakiego nie znacie 

Zapraszamy po garść praktycznych informacji na temat Gdańska – gdzie zorganizować biznesową kolację? Czy można parkować w centrum miasta? Jakie zabytki trzeba zobaczyć podczas wizyty w Gdańsku?

Strefa Płatnego Parkowania

W gdańsku wyróżnionych zostało siedem stref płatnego parkowania w następujących dzielnicach:

 • Główne Miasto – AG
 • Stare Miasto – AS
 • Wrzeszcz – AW
 • Aniołki – BA
 • Oliwa – BO
 • Przymorze – BP
 • Jelitkowo – AJ

Szczegółowa mapa każdej ze stref znajduje się na stronie: www.zdiz.gda.pl

Opłaty jednorazowe w Strefie Płatnego Parkowania. 

Opłaty za parkowanie dokonuje się za pomocą monet lub zbliżeniowo kartami płatniczymi w parkomatach ustawianych w pobliżu miejsc postojowych lub za pomocą telefonów komórkowych.

Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu parkowania i jest wyliczana według taryfy:

W czasie upływania pierwszej godziny Wg stawki
3,00 zł/h
W czasie upływania drugiej godziny Wg stawki
3,60 zł/h
W czasie upływania trzeciej godziny Wg stawki
4,30 zł/h
W czasie upływania czwartej godziny i następnych Wg stawki
3,00 zł/h

Restauracje

 • Thai-Thai

Podgarbary 10

Restauracja znajduje się przy ul. Podgarbary 10 na Gdańskim Śródmieściu. W menu – oryginalne tajskie zupy, makarony, ryże i ogromny wybór mięs i ryb. Nigdy nie próbowałeś zupy z kalmarów? Teraz masz znakomitą do tego okazję. Thai-Thai to nasz typ na elegancką, biznesową kolację.

 • Pod Łososiem

Ul. Szeroka 52/54

Historia tego miejsca jest niezwykła, a nazwa nieprzypadkowa. Wiąże się z gdańską wódką – Goldwasser. Ambroży Vermoolen – holenderski menonita, po otrzymaniu obywatelstwa gdańskiego, w 1598 roku na ulicy Szerokiej, założył wytwórnię alkoholi, którą nazwał „Der Lachs” – Łosoś. Ryba ta, jako symbol szczęścia i dobrobytu, od tej pory sygnowała wszystkie wyroby probierni. Najsławniejszym produktem wytwarzanym w jego fabryczce stał się „Goldwasser”. Gdańska probiernia i restauracja „Pod Łososiem” słynęła przez wieki, jako miejsce niezwykłe, aż do II wojny światowej.  W 1976 roku ponownie otwarto Restaurację „Pod Łososiem”. Kuchnia z pewnością trafi do każdego odbiorcy. Wyjątkowo elegancki wystrój zachwyca!

 • La Pampa Steak House

Ul. Szeroka 32/35

Restauracja La Pampa to propozycja dla osób chcących skosztować coś innego, niż wszechobecne nad morzem ryby. W swojej ofercie ma steki z wołowiny argentyńskiej rasy Aberdeen Angus lub Hereford przyrządzane na węglu drzewnym. Prosty, w stonowanych kolorach wystrój zdecydowanie zachęca do biznesowych spotkań.

 • Targ Rybny

Ul. Targ Rybny 6c

Przepyszne rybne dania i nienachalny, przytulny wystrój – to idealny opis tego miejsca. Targ Rybny łączy tradycję i kaszubską kuchnię z wnętrzem nawiązującym do kaszubskiego stylu życia. Lokalizacja – centrum miasta. Restauracja oferuje również  lunch biznesowy w oddzielnym pomieszczeniu.

 • Pierogarnia Mandu – Oliwa

Kaprów 19 D

Czy istnieje bardziej polskie danie niż pierogi? Ciekawym doświadczeniem jest móc spróbować ich w każdym miejscu w Polsce – to zadziwiające, jakimi szczegółami różnią się poszczególne przepisy i jak bardzo wpływa to na smak. W Gdańsku naszym typem jest Pierogarnia Mandu znajdująca się w Oliwie.  Tutaj możemy spróbować koreańskich pierogów Mandu. To świetne miejsce, aby znane nam danie odkryć zupełnie na nowo.

Najważniejsze gdańskie zabytki

Gdańsk to stare miasto mogące pochwalić się wieloma zabytkami. Ciężko wybrać jedynie kilka z nich.

Główne Miasto w Gdańsku

Mówiąc o miejscach w Trójmieście wartych odwiedzenia ciężko nie rozpocząć od zabytkowej jego części, często mylnie nazywanej Starym Miastem. Jednak to w Głównym Mieście znajdują się najsłynniejsze gdańskie zabytki. Zwiedzanie tej części miasta jest obowiązkowe. Główne Miasto niemal nie ucierpiało podczas II Wojny Światowej, dzięki czemu dziś możemy podziwiać budowle sięgające XIV w. Co polecamy osobom, które są w Gdańsku  raz pierwszy?

 • Bazylika Mariacka– jeden z najbardziej charakterystycznych gdańskich budynków oraz największy ceglany kościół na świecie. Budowa od XIV a ukończona na początku XVI w., wnętrze zaś posiada liczne zabytki ruchome.
 • Wielka Zbrojowniato także punkt obowiązkowy podczas wycieczki po Gdańsku. Jest to zdecydowanie jeden z piękniejszych budynków w zabytkowym mieście, wzniesiony w 1605 roku.
 • Ratusz Głównego Miasta– wzniesiony w XV w., położony pomiędzy ulicą Długą i Długim Targiem.
 • Fontanna Neptuna– XVII-wieczna fontanna  ukazująca rzymskiego boga mórz to obowiązkowe miejsce do zdjęcia dla wszystkich turystów.
 • Liczne Bramy miejskie, m.in. XVI-wieczna Brama Wyżynna, która rozpoczyna Drogę Królewską czy Żuraw – charakterystyczny dźwig portowy z 1444 r. wraz z bramą wodną – wychodzącą w kierunku Motławy.
 • To oczywiście tylko kilka z wielu miejsc, które tylko w samym Głównym Mieście warte są odwiedzin.

 

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza oraz Pałac Opatów

Pozostając w temacie natury, będąc w Trójmieście warto także odwiedzić XV wieczny zabytkowy park znajdujący się w Oliwie. Park położony jest w bliskim sąsiedztwie biznesowo-korporacyjnego kompleksu Olivia Business Centre, mimo to klimatem bliżej mu do Tajemniczego Ogrodu, niż miejskiego pędu. W Parku znajduje się także Oddział Sztuki Współczesnej, niegdyś Pałac Opatów. W 1945 roku, pałac został podpalony przez Niemców. Odbudowano go  w roku 1965.

Westerplatte

Pozostajemy w temacie II Wojny Światowej. Kolejnym ważnym obiektem na historycznej mapie Gdańska jest Westerplatte, czyli półwysep znajdujący się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To tutaj, na terytorium Wolnego Miasta Gdańska, rozpoczęła się niemiecka ekspansja w Polskę. Z tego powodu Westerplatte jest uznawane za symbol wybuchu II wojny światowej. Znajduje się tu Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniający Polaków poległych w walce podczas obrony wybrzeża.