9 lutego 2018

Freelancer i praca zdalna – jakie korzyści?

Freelancer i praca zdalna – jakie korzyści?

 

Zjawisko pracy zdalnej jest coraz powszechniejsze. Dotyczy nie tylko tak oczywistych tutaj zawodów jak copywriter czy programiści. Również w międzynarodowych korporacjach dopuszcza się pracę zdalną, np. w przypadku nagłej choroby pracownika. Rozważmy jednak taki rodzaj zatrudnienia w oparciu o konkretną grupę społeczną – freelancerów.

Kim jest freelancer? To osoba nie zatrudniona na stałe, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej zdalnie, specjalizująca się w konkretnej dziedzinie. Na podstawie jakiej umowy może pracować? Tutaj odsyłamy do ciekawego artykułu na temat zatrudnienia freelancerów: Freelancer – na podstawie jakiej umowy pracuje?

Praca zdalna

Praca zdalna, nazywana także telepracą lub e-pracą, ponieważ wykorzystuje nowoczesne technologie. Kontakt między pracownikiem a pracodawcą odbywa się przy pomocy poczty elektronicznej lub komunikatorów internetowych:

,,Art. 675 § 2 Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.” (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy)

Taka praca idealna jest dla osób, które nie muszą fizycznie przebywać w miejscu zatrudnienia oraz wynik ich pracy nie wymaga zaprezentowania na żywo. Są to przeważnie przedstawiciele wolnych zawodów, np. copywriterzy, graficy, programiści, tłumacze.

Jakie korzyści płyną z pracowania w taki sposób?

Przede wszystkim freelancer sam wybiera z kim chce pracować. Niejednokrotnie osoby pracujące z klientami miały do czynienia z osobami o trudnym charakterze. Niestety, zachowanie profesjonalizmu i cierpliwości to w pracy podstawowy obowiązek. Freelancer sam natomiast może wybrać z kim chciałby współpracować, a z kim niekoniecznie.

Nie obowiązują go również sztywne godziny pracy. Zazwyczaj jest określony czas realizacji zlecenia, jednak to, jak zorganizuje dzień – to tylko i wyłącznie jego decyzja. Może pracować zarówno rano jak i wieczorem czy nocą. Nie musi się martwić, że praca będzie kolidowała z innymi osobistymi sprawami.

Również sposób wykonania pracy w dużej mierze zależy od freelancera – w końcu to on jest specjalistą. W zależności od zawodu możliwe są określone wytyczne od pracodawcy, jednak znaczną część pracy wykonuje według własnych zasad czy swoje unikatowego stylu.

Praca zdalna może wiązać się także z większym wynagrodzeniem. Przede wszystkim freelancer sam określa stawkę, za jaką pracuje. Dodatkowo pracodawca nie ponosi żadnych innych kosztów, takich jak chociażby organizacja miejsca pracy czy sprzętu. W związku z tym może więcej przeznaczyć na wynagrodzenie.

Nie można także nie wspomnieć o satysfakcji, która z pewnością wiąże się z możliwością osobistego rozwoju, samodzielnego budowania swojej kariery. Freelancerzy to także zazwyczaj osoby zarabiające na swojej pasji czy hobby, a tego naprawdę można pozazdrościć…

Kolejny aspekt to dojazd do pracy, z którym wiąże się nie tylko koszt zakupu paliwa czy biletu miesięcznego, ale też przymus dostosowania się do komunikacji publicznej, przygotowania na korki czy duże opóźnienia.

Praca w domu, w środowisku, które jest dla nas chyba najbardziej przyjazne brzmi zachęcająco. Ilu z nas nie marzy o tym, aby mimo sztywnych zasad dresscode przyjść do pracy w ulubionym dresie? Cóż, freelancer może sobie na to pozwolić.